מתחילים בלשתף פעולה

בשנה שנתיים האחרונות, אנחנו עדים לתהליך מרתק שעובר על החברה האנושית הגלובלית. אם להיות כנים, הוא לא התחיל עכשיו. זהו תהליך ארוך ועמוק של שינוי תודעתי איטי, של חיפוש מחודש אחר ערכים שיכולים להיות משותפים לכולנו, כחברה גלובלית אחת.

גם כאן, בישראל, אנו חווים את זה. הרוב הגדול של הציבור לא בהכרח מודע לעניין, אבל לרגישים שבינינו זה נתפס כמו זרם תת מימי של שינוי רציף בנקודת המבט הקולקטיבית. מושגים ש"פעם", לפני עשר שנים, היו מתויגים כמוזרים, כמשהו ששייך לזרם שולי בחברה, כמו קומפוסט ומחזור, כמו תודעה ורוחניות, הם היום חלק בלתי נפרד מהמיינסטרים התרבותי והחברתי. היום מי שלא דואג לאיכות הסיבה נתפס כזה שלא בסדר. בשנות התשעים זה עוד היה הפוך.

מהבחינה הזו, אני באופן יחסי אופטימי. העשייה המתמשכת של ארגונים, תנועות, ובעיקר של בני אדם בלי קשר למסגרת ההשתייכות שלהם, בהחלט משפיעה על המרחב הציבורי. עם זאת, אנחנו רחוקים מנקודה שבה נוכל לשבת ולנוח עם חיוך של סיפוק. המצב על פני כדור הארץ רחוק מלהיות מניח את הדעת. הכלכלה העולמית במשבר מתמשך, מחירי הנפט והמזון ממשיכים לעלות, וכמוהם גם כמות האנשים שמאכלסים את כדור הארץ. בד בבד לפיתוחים טכנולוגיים שמקדמים אנרגיה נקייה יותר ושימוש הוגן יותר במשאבים, עולה רמת הפיתוח במדינות העולם השלישי, ואיתה רמת הצריכה ובהכרח טביעת הרגל האקולוגית של התושבים במדינות הללו.

אני רוצה לעצור לרגע ולתת זווית נוספת למחשבה על מה שכתבתי בפסקה האחרונה. הקטע הבא הוא הטריילר לסרט האחרון של תנועת צייטגייסט, והוא מציג את הדברים בצורה מעניינת מאוד.


העוני, המחסור והרעב מביאים להתפשטותן של אידיאולוגיות קיצוניות ואלימות, מנהיגים מאחדים אומות מאחורי אויבים משותפים ושנאה מוגברת, והפחד מפני אלימות ומפני מלחמה כוללת בהחלט נוכח. ובכל זאת, יש גם היבטים חיוביים למצב הזה. ככל שהאיומים מחריפים, מתגברת הדחיפות שבלמצוא להם מענה. ככל שהמצב מחמיר, יותר ויותר אנשים מבינים שזוהי אחריותם האישית לעשות משהו בנידון. וראו זה פלא, מדינת ישראל, שבמשך שלושים השנה האחרונות עוברת תהליכים קשים של הפרטה ושל ניכור, מדינה שרבים מתושביה ואזרחיה ברחו לאדישות והתמכרו לאסקפיזם, מדינה שעל פי כל הסממנים הלכה בדרך ישירה של ריקבון החברה האזרחית שבה, התעוררה לפתע. ובקיץ האחרון, מאות אלפי אנשים שטפו את הרחובות בדרישה לצדק, לסולידריות, למשמעות. כי יש גבול לכמה חרא הבנאדם מסוגל לאכול, אם תסלחו לי על הביטוי. וכמו שמסופר שבודהה הגיע להארה רק אחרי שחווה את כל הסבל שבעולם, כך גם אנחנו נדחקים כעת, מבעד למסכי הסבל והכאב, דרך מסננות הייאוש, אל עבר האור.

בנוסף לתהליך שפירטתי כאן, יש דברים נוספים שקורים. המערכת הכלכלית הגלובלית, וכל השיטה התעשייתית, לא משרתות יותר את המטרה שלשמה הן קמו. הרעיונות של צמיחה בלתי פוסקת, של כלכלת הון, של הירארכיה מעמדית, כל אלה רעיונות שיוצאים מתוך המונו קולטורה והם היו הכרחיים למקום שבו נמצאנו במאות ואלפי השנים האחרונות. אבל הגענו אל השלב שבו הם אינם משרתים אותנו יותר. המערכת הכלכלית התנוונה וכיום היא פועלת לטובת מעמד קטן ושליט, על חשבון כל השאר. רעיון הצמיחה האין סופי אין לו ביסוס ואין לו שותף בטבע, מכל מקום שלא בוחנים זאת. ובעיקר, המחשבה ש"בזיעת אפינו נאכל לחם" אינה נכונה יותר. יש לנו את האמצעים הטכנולוגיים לאפשר שפע חומרי לכל בני האדם על פני כדור הארץ. ואנחנו עדיין מתנהגים זה לזה כאילו יש מחסור. המלחמות, השנאה, הניכור, כולם תוצרים של מערכת שבבסיסה טמון הרעיון שעלינו להלחם זה בזה כדי לשרוד. אין זה כך, המין האנושי הצליח להגיע לאן שהגיע מתוך כך שתמיד ידענו לשתף פעולה. ואת שיתוף הפעולה הזה אנחנו צריכים עכשיו להרחיב אל מעבר לגבולות הגזע שלנו. עלינו להבין שכדור הארץ כולו הינו מערכת שלמה, אורגניזם חי, ושעלינו להתחשב בכל חלקי המערכת הזו אם ברצוננו לשרוד כגזע. אני רוצה להדגיש את הנקודה הזו: לשרוד כגזע. האורגניזם עצמו ישרוד, איתנו או בלעדינו.

ההרצאה הבאה היא אחת המרתקות שנתקלתי בה, ומוסבר בה הקשר בין חלקיה השונים של המערכת. קחו לעצמכם כמה דקות ותהנו מחוויית למידה מפליאה.


ונכון שלא תמיד זה קל לזכור, אבל אנחנו לא לבד בתוך הסיפור הזה. ואם נדע לשתף פעולה ולעבוד מתוך תודעה של יחד, שכל אחד יעשה את שלו, ביחד נגיע רחוק יותר מכל מה שאי פעם חלמנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s