לעשות לייק לעצמנו

שלוש מקלות. צילום שלי

בכל אחד מאיתנו, כך אני מאמין, מפעמת איזו תחושה של גדולה. רובנו הגדול מדחיקים את התחושה הזו, משקיעים אותה תחת שכבות של "צריך" וערימות של "ככה העולם פועל", אבל כשנסתכל פנימה בכנות, נודה בפני עצמנו, שהתשובות האלה לא מספקות אותנו.

זה לא מספיק לנו להיות חלק מהמערכת. מי לא רוצה להיום מפורסם, או עשיר, או חשוב, או בעל השפעה? ובעצם, כל הסיפור, הוא להיות אהוב, להרגיש מקובל, בדרך זו או אחרת.

אנחנו חיים בחברה שמקדשת את החומר וסוגדת לכסף. הדימוי החיצוני וה"שווי החברתי" שלנו מכתיבים את הדימוי העצמי שלנו. כולנו שמענו, בשלב זה או אחר בחיינו, ובדרך כלל יותר מפעם אחת, שאנחנו לא מספיק טובים. לא מספיק משתדלים. לא ממצים את הפוטנציאל שלנו.

ובלי לשים לב, התחלנו להאמין. והיום, בגיל עשרים, או שלושים, או חמישים, אנשים מסתכלים פנימה, ולא מבינים למה הם לא במקום שבו הם רוצים להיות. לא מבינים למה תמיד נראה להם שמשהו חסר. לא מבינים איך להשתלב במערכת ועדיין להיות מאושר. ולא מבינים שכל זה קורה כי בגיל מאוד צעיר הפסקנו להאמין בעצמנו ולאהוב את עצמנו. ומאז, ועדיין בלי לשים לב, אנחנו עסוקים בשיפוט עצמי יותר מבהגשמה עצמית.

לכל מי שמוצא את הפסקה האחרונה מייאשת, אני רוצה להזכיר, שטוב ורע זה הרבה פעמים עניין של נקודת מבט. ואם רק נצליח לראות, שהשיפוט העצמי המתמשך הזה לא מקדם אותנו יותר, ועם זאת, לא נשפוט את עצמנו לאור השיפוט הזה, נצליח לקפוץ לרמה חדשה של מודעות וקבלה. או במילים שלא ישמעו כמו היפית מדוברת- אם נצליח להבין את התהליכים השכליים שבהם אנחנו מורגלים לפעול, ולקבל אותם כדי ללמוד לשנות אותם, נוכל להיות מרוצים יותר, מאושרים יותר, ובהכרח, לחוש מוצלחים יותר. הדרך לשם נראית לעיתים כמסובכת וקשה, אבל למעשה, זה אחד הדברים הפשוטים, אם כי המפחידים, שניתן לעשות כדי להתפתח מבחינה נפשית / רוחנית / פסיכולוגית- להיות כנים עם עצמנו.

תשאלו את עצמכם, באמת, ממה אתם מפחדים? מה גורם לכם לא לעשות דברים שאתם רוצים? להציע את עצמכם לעבודה? להתחיל עם בחור/ה? לעלות על הבמה ולשיר? לרקוד במסיבה?
ותנסו לראות מאיפה נובעות התשובות שאתם מספקים לעצמכם. האם הן באות ממקום אמיתי וכנה? או שהן פחד מעצמנו, שמנסה לחפות על קיומו בתירוצים? ואם זה הפחד שמגביל אותנו, מה אנחנו עושים לגביו? איך מתמודדים עם ההבנה שאנחנו לא מקבלים את עצמנו? זה רק גורם לי לשנוא את עצמי יותר.

אז תרשו לי להזכיר לכם, שמתוך שבעה מיליארד איש שחיים על הכוכב הזה, כנראה שאתם ממש לא היחידים. אם אתם רוצים סיבות, אפשר להסתכל על תרבות הצריכה והשפעותיה על הדימוי העצמי, אפשר לדבר על מבנה החברה והשלכותיו על תפיסת האישיות, ועל התחרות היושבת בבסיס המבנה החברתי שלנו, ולא בטבע האנושי כפי שלפעמים נוטים לחשוב, שגורמת לנו לחוש שכל מי שלא איתנו מהווה סכנה. כי משם הכל מתחיל. מאשליית הנפרדות. מהנחת המוצא שאנחנו לבד בעולם. מחוסר תחושת השייכות. אם אני שייך לקבוצה שבה אני מוכר, מוערך, ואהוב, הערך העצמי שלי יתחזק בהתאם. אם אני צריך לשחק מישהו אחר כדי שיאהבו אותי, אני לעולם לא ארגיש באמת טוב עם עצמי.

ולכן, אנחנו חוזרים לכנות, כנות בין אישית הפעם, בין האנשים שסביבנו לבינינו. כשנרשה לעצמנו להיות אמיתיים בחברה, ונדע לקבל זה את זו בהבנה ובהערכה, ואפילו, רחמנה ליצלן, באהבה, נוכל לפתח אנשים שממצים את הפוטנציאל שלהם, מעריכים את עצמם, מקבלים את הכבוד ואת התמיכה שהם זקוקים לה, ולהתגאות במי שאנחנו, במקום להתבייש בעצמנו. ולא לפחד כלל.

אני יכול לפרט כאן כלים להערכה עצמית, עצות לשחרור מהתניות, תובנות על חשיבה חיובית, ולתת דוגמאות הסברים ופירושים. אני יכול להשתפך על חשיבותה של קהילה או קבוצת שייכות אחרת, והכוח הגדול שיש בחברים טובים שתומכים. אני מאמין בכל הדברים האלה, אבל אני רוצה הפעם רק להציע לכולנו להסתכל פנימה, לתת לעצמנו חיבוק גדול, ולהרגיש את הדברים. כי רק מבפנים, רק מתוך עצמנו, נוכל להתגבר על הפחד, ולקבל את עצמנו באמת. כמו שאמר אחד מגדולי הדור, בוב מארלי: "שחררו עצמכם מעבדות מנטלית. איש מלבד עצמנו לא יוכל לשחרר אותנו." וזאת הגאולה.

אנחנו רגילים לעשות לייק על כל שטות בפייסבוק. הגיע הזמן להתחיל לעשות לייק לעצמנו.

"תמיד תתנצלי על דבר רע שעשית,
אבל לעולם! אל תתנצלי על כך שעינייך לא מפסיקות לזרוח"

שרה קיי. מתוך סרטון טד "לו הייתה לי בת". כנות, ואומץ, מוגש הכי יפה שאפשר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s